EKSPOSITSIOON ORINA MÕISAS

Mida uudistada?

TEHNIKA PÖÖRDLAVA

ASUB ORINA MÕISA PEAHOONE ENDISES SAALIS, KUHU JÄRVA-JAANI KUTSEKOOLI TRAKTORIÕPETUSE ÕPETAJA ARENDAS VÄLJA TRAKTORIÕPPEKLASSI 1971. AASTAST ALATES. HELMUT VAJAKASE POOLT ELLUKUTSUTUD TOLLEAEGNE PROJEKT ON SAANUD 1980TE AASTATE ALGUL KAHEL KORRAL PEAPREEMIA RAHVAMAJANDUSSAAVUTUSTE NÄITUSEL MOSKVAS.  ENDISTE KUTSEKOOLI POISTE  KÄTETÖÖ ON SÄILINUD OSALISELT NING LIIKUVAID LÄBILÕIKEGA MOOTOREID ON VÕIMLAIK NÄHA VEEL TÄNAGI MEIE MUUSEUMIS. 2021.AASTA SUVEL TOIMUVAD KA NN “DIISLIDISKO” ETENDUSED, KUS OSALEVAD ANDRUS LAANSALU, PEETER RÄSTAS JA ANDRUS AASLAID.

traktorid

KOOLITUBA

KOOLITOAS ON MÕNED ENDISAEGSED RASKED KOOLIPINGID, MIS ON EHITATUD ÜHES TÜKIS, ET RUUMI KOKKU HOIDA. UUDISTADA SAAB KA KIRJUTUSVAHENDEID 20. SAJANDI ALGUSAJAST KUNI TÄNAPÄEVANI VÄLJA.

HUVILISTEL ON VÕIMALIK JÄTTA ENDAST KIRJATEHNIKA NÄIDISJÄLG MUUSEUMI KAUSTA.

DSC00111

KIHELKONNA JA MÕISA AJALUGU

ÜHES TOAS ON ÜLES PANDUD JÄRVA-JAANI KIRIKULUGU, MÕISA AJALUGU JA VALLA AJALUGU TUTVUSTAVAD STENDID. SAMAS TOAS ON VÕIMALIK UUDISTADA KA MITMEID ERINEVATE AJASTUTE RAHATÄHTI NING VASTATA GIIDI KÜSIMUSTELE ERINEVATE ESEMETE ÄRATUNDMISE KOHTA.

DSC00122

KODUMAJANDUSKOOLI TUBA

KAJASTATAKSE JÄRVA-JAANI TÜTARLASTE TÄIENDUSKOOLI  JA KODUMAJANDUSKOOLI AJALUGU NING NÄHA ON ENDISTE ÕPILASTE KÄSITÖÖD 20. SAJANDI ALGUSEST, MIDA KOOLI LÕPETAMISEKS OLI VAJA TEHA.

TOAS ON VÕIMALIK NÄHA KODUTÖÖDEGA SEOTUD ERINEVAID ESEMEID.

DSC00117

NÕUKOGUDE PERIOODI TUBA

PÖÖRDUME TAGASI 50 AASTASE AJALOO JUURDE JA NOSTALGITSEME VEIDI ASJADE JA LUGUDE ÜLE, MIS MEIE VANEM PÕLVKOND ON LÄBI ELANUD. VÄLJAS ON JÄRVA-JAANI KOLHOOSI KUJUNEMISE AJALUGU, HALDUSJAOTUSE MUUTUMINE VÕHMUTA VALLAST JÄRVA-JAANI ALEVI JA KÜLA TÖÖRAHVA SAADIKUTE NÕUKOGU TÄITEVKOMITEEKS NING JÄRVA-JAANI VALLAKS. NÄHA SAAB KA ÜLEMINEKUAJA TALONGE, LUBA SAAREMAALE SÕIDUKS JA MUID NÕUKOGUDEAEGSEID DOKUMENTE, AGA KA MÄNGUASJU. TÄHTSAL KOHAL OLI NÕUKOGUDE PERIOODIL KA TSIVIILKAITSE, KUS IGA KODANIK TEADIS, KUHU JA KUIDAS  SÕJAOHU KORRAL VARJUDA…

DSC00130

MANTELKORSTEN

ORINA MÕISA LAKAPEALSEL ILUTSEB SUUR JA UHKE MANTELKORSTEN, MILLE SEES VÕI ALL ASUS ROOTSIAJAL PERERAHVA KÖÖK.

IMG_9481

IMG_9479