JÄRVA-JAANI MUUSEUMID

ON SELTSING JÄRVA-JAANI ALEVIS, KES ON ENDA HOOLE ALLA VÕTNUD VANATEHNIKA MUUSEUMIDE KESKUSE VALMIMISE JÄRGSELT KA TEISTE MUUSEUMIDE KÜLASTAMISE PAKKUMISE.

15. novembril 2019. aasta avati Vanatehnika muuseumide keskus vanatehnika varjupaiga laiendusena. Nii koondus seni alevis laiali olevate muuseumide tegevuse ühte piirkonda – Järva-Jaani põhjaossa ehk endise Orina mõisa maadele.

Muusemide keskus on avatud suvel maist kuni augustini iga päev kell 10.00-18.00

Siin on võimalik külastada tuletõrjemuuseumit ja tutvuda keskuses asuvate infotubade ning erinevate näituste väljapanekutega, kõrval asuvas sõidukite viilhallis on arendamisel erinevate sõidukite näitus.

Alates 2020. aasta suvest on toimunud vanatehnika sõidukite ümberpaigutamine vanatehnika varjupaiga temaatilistesse sektoritesse: ühistransport ja bussid, sõiduautod, saunasektor, iseehitatud või muudetud sõidukid, TAT toodetud sõidukid, veoautod, tuletõrjetehnika, põllutehnika, teede parandustööde masinad, sõjaväetehnika jne .

Esinemislava taga peidab end Türi-Tamsalu kitsarööpmelise raudtee vagun-muuseum, mis tutvustab ka võimalikku Türi-Tamsalu matkatee marsruuti.

Vagun-muuseum

KINOMUUSEUM JA KODULOOMUUSEUM AVATAKSE EELNEVAL KOKKULEPPEL

Ekskursioone on võimalik tellida kinomuuseumisse hooajaliselt, et vaadata mõnd vana filmi surisevate aparaatidega. Pääse 5€

Kinomuuuseum Tamsalu tee 1

Endises Orina mõisas asub Järva-Jaani koduloomuuseum, kus tegutses pärast mõisa riigistamist kõrgem algkool, aastatel 1924-1945 kodumajanduskool tütarlastele ning 1947- 1996 Järva-Jaani kutsekool (mehhaniseerimiskool nr 6, kutsekeskkool nr 31, põllutöökool), mille pärandusena on säilinud õpetaja Helmut Vajakase poolt 1971. aastal rajatud traktoriõppeklass koos tehnika pöördlavaga.

2023. aasta jaanuarist kuulub hoone Ametikoolitus OÜ-le, kuid koduloomuuseum saab seal edasi tegutseda. Sinna on võimalik tellida ekskursioone muuseumide keskuse kaudu. Pääse 5€, millele lisandub giiditasu 30€.

Orina mõisahoone, mis on ligi 100 aastat olnud koolide kasutuses, kuid kus asub vaid MTÜna ja vabatahtliku tegevusena toimiv koduloomuuseum, 2023. aastast Järva-Jaani Autosert
Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on DSC09629-1024x768.jpg
Tehnika pöördlava I korrusel
KODULOOMUUUSEMI KOOLITUBA , Mõisa tee 8